Anoreksja – na czym polega?
Zbytnie dążenie do perfekcyjnej szczupłej sylwetki może przerodzić się w obsesję, z którą trudno będzie sobie poradzić. Bardzo dużo osób (szczególnie młodych dziewcząt) nie potrafi postawić sobie granicy w odchudzaniu, kończąc je w szpitalu. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, nie jest jednak łatwa do wyleczenia. Wielu chorych nigdy nie potrafi wyjść z tej choroby, mimo wieloletniej pomocy psychologów i psychiatrów.
Anoreksja polega na wstręcie do jedzenia pod każdą postacią i panicznym strachem przed przytyciem. Chora osoba ma zaburzony obraz własnej sylwetki i zawsze myśli, że nadal jest zbyt gruba. Zaburzony obraz siebie sprawia, że niechęć do jedzenia wzrasta.
Chore osoby unikają jedzenia za wszelką cenę – nie lubią spożywać posiłków z innymi, często robią to w samotności, zwykle wyrzucając jedzenie. Unikanie posiłków sprawia, że dana osoba chudnie, osiągając niezwykle małe wartości wagowe. Jest to niebezpieczne zarówno dla ciała, jak i ducha, więc wszelkie oznaki należy rozpoznawać bardzo szybko.