Jak anoreksja działa na organizm
Problem anoreksji był znany już od czasów starożytnych. W Rzymie na przykład leczono zbytnią pożądliwość właśnie głodówkami. W średniowieczu natomiast ideałem kobiecej urody była szczupła omdlewająca piękność na granicy śmierci głodowej.
Prawdziwym problemem stała się jednak anoreksja w naszych czasach. Lansowany wszędzie ideał piękna powoduje, że dziewczęta i młode kobiety za wszelką cenę chcą idealną sylwetkę osiągnąć. Ponieważ nie jest to łatwe zaczynają się odchudzać, a potem głodzić. W efekcie może dojść do wyniszczenia organizmu. Anoreksja działa wolno i podstępnie. Głodówki z intensywną aktywnością fizyczną zwalniają metabolizm, doprowadzają do odwodnienia organizmu, osłabieniu ulegają kości. W początkowej fazie dziewczęta mogą zaobserwować brak miesiączki, potem następuje ogólne osłabienie, brak chęci życiowych, a potem w wielu przypadkach następuje depresja.
Leczenie osoby chorej na anoreksję musi zacząć się od uświadomienia problemu. Problem powinna też uświadomić sobie rodzina. Dopiero wtedy można na poważnie szukać pomocy u specjalistów.